Jeśli szykujesz się na batalię sądową związaną z unieważnieniem umowy frankowej, musisz wiedzieć nieco o tym, jakie umowy frankowe można anulować i dlaczego. Każda sprawa jest indywidualna i może generować różne rozwiązania. Warto wiedzieć nieco więcej o samej umowie frankowej, żeby mieć świadomość, na co szykować się, wchodząc na drogę sądową z bankiem.
- Rodzaje kredytów we frankach a unieważnienie umowy frankowej
- Kiedy można unieważnić umowę frankową?
- Niedozwolone umowy frankowe
Rodzaje kredytów we frankach a unieważnienie umowy frankowej
Mówiąc o umowach frankowych, warto w pierwszej kolejności powiedzieć trochę o typach umów. Kredytobiorcy, wnioskując o pożyczkę we frankach szwajcarskich, mieli do wyboru umowę o kredyt indeksowany, oraz kredyt denominowany do obcej waluty. Każda z tych opcji niesie ze sobą ryzyko walutowe. Kredyt indeksowany do obcej waluty wypłacany jest klientowi w złotych, ale spłata następuje we frankach szwajcarskich. Natomiast w przypadku kredytu indeksowanego jest odwrotnie – klient nie wie do końca, jaką kwotę dostanie na konto, gdyż wnioskuje on o przeliczenie według kursu, który ustala bank w dniu wpłaty.
Unieważnienie umowy frankowej może nastąpić w obydwu przypadkach. Bank musi tylko wziąć pod uwagę kilka kwestii, o których więcej przeczytasz poniżej.
Kiedy można unieważnić umowę frankową?
O unieważnieniu umów frankowych zaczęto mówić więcej po wyroku TSUE z 2019 roku, który jako pierwszy uznał, że konstrukcja umowy bankowej może prowadzić do jej unieważnienia. Mowa tutaj o tak zwanych klauzulach abuzywnych. Definicja określa taką klauzulę jako sprzeczną z dobrymi obyczajami i mającą na celu ominięcie ustawy lub rażące działanie na niekorzyść klienta. Niedozwolone umowy frankowe zawierały niewystarczająco określone kwestie ryzyka walutowego, o którym klient mógł nie mieć pojęcia i pisane były w sposób celowo wprowadzający kredytobiorcę w błąd.
Niedozwolone umowy frankowe
Frankowicze coraz częściej dochodzą swoich praw przed sądem. Warto jednak mieć świadomość, że każda umowa z bankiem oraz sytuacja, w jakiej znajduje się klient banku, jest inna. Unieważnienie umowy kredytowej we frankach raz będzie bardziej, a raz mniej korzystne dla klienta banku.
Warto wiedzieć, że cała awantura z kredytami frankowymi dotyczy przede wszystkim nagłej zmiany kursu franka oraz związanym z nim późniejszym wzrostem raty kredytu. Kurs franka, po którym klient miał spłacić kredyt, lub po którym obliczona była kwota, jaką dostał, ustalały banki, co też budzi wątpliwości moralne. Oceniając abuzywność umowy, sąd bierze również pod uwagę kwestię sformułowań, które w umowie dotyczą ryzyka walutowego. W tym przypadku każda umowa oceniana jest indywidualnie. Warto przed rozpoczęciem batalii skontaktować się z kancelarią prawną i dokładnie przeanalizować, jakie mamy szansę, aby unieważnić naszą umowę frankową.