Kredyty we frankach, brane kilka lat temu bardzo chętnie przez wielu Polaków, okazały się solą w oku kredytobiorców, gdy tylko kurs franka gwałtownie skoczył do góry. Kredyty, zaciągnięte w obcej walucie zyskały nowe oblicze – ich kwota, którą teraz mieli spłacać Frankowicze wzrosła w niektórych przypadkach nawet kilkukrotnie.
- Czym jest unieważnienie kredytu frankowego?
- Unieważnienie umowy kredytu frankowego — plusy
- Jakie są minusy unieważnienia umowy kredytu frankowego?
Czym jest unieważnienie kredytu frankowego?
Historia Frankowiczów zaczyna się w 2015 roku, kiedy na skutek decyzji Banku Szwajcarskiego, waluta umocniła się, a jej kurs względem złotego z dnia na dzień gwałtownie skoczył w górę. Frankowicze stanęli nagle przed wizją niekontrolowanego wzrostu spłaty kredytów, który wyrażony był w walucie obcej. Kilka lat zajęło kredytobiorcom zebranie się i wejście na drogę sądową z bankami, które zaproponowały swoim klientom kłopotliwe umowy. Biorąc pod uwagę spore ryzyko walutowe, o którym niewielu klientów wiedziało przed podpisaniem umowy, banki zaczęły ponownie rozpatrywać umowy frankowe. Wyroki frankowe ogłaszane zostawały w przeważającej części na korzyść Frankowiczów. Unieważnienie umowy frankowej było jednym z częstszych rozwiązań, proponowanych przez sądy. Co oznacza unieważnienie umowy frankowej? W skrócie jest to uznanie, że dana umowa klienta z bankiem nigdy nie obowiązywała. Unieważnienie kredytu we frankach skutkuje więc tym, że klient oddaje bankowi tylko taką sumę, jaką od niego otrzymał, bez żadnych dodatkowych kosztów, prowizji, oprocentowania, czy też narosłych różnic, powstałych po zmianie kursu. Jeśli klient spłacił już kredyt, bank jest zobowiązany do oddania mu różnicy.
Unieważnienie umowy kredytu frankowego — plusy
W ogólnym dyskursie mówi się, że unieważnienie umowy kredytowej jest najkorzystniejszą opcją z punktu widzenia kredytobiorcy. Wszystko jednak zależy od sytuacji. Pozytywną stroną na pewno jest fakt, że kredytobiorca płaci tylko tyle, ile dostał od banku, co wydaje się sytuacją wręcz idealną – znikają odsetki, oprocentowanie oraz inne koszty. Sąd, na podstawie przedstawionej umowy, która skonstruowana jest w sposób nieuczciwy, uznaje, że kontrakt był nieważny i na tej postawie cała istota kredytu – a więc również finansowe kłopoty – znika.
Jakie są minusy unieważnienia umowy kredytu frankowego?
Chociaż unieważnienie umowy kredytowej może wydawać się dla Frankowiczów najlepszym rozwiązaniem, warto mieć także świadomość, że taki wyrok może generować pewne komplikacje. Jeśli nadal mamy do spłaty część kredytu, możliwe jest, że będziemy musieli pozostałą sumę uregulować jak najszybciej, często w jednej transzy – a nie każdy ma taką możliwość.
Warto też wiedzieć, że wraz z unieważnieniem umowy kredytowej we frankach znikają także zabezpieczenia takie jak hipoteka czy ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Dobrze jest mieć tego świadomość, zanim zaczniemy starać się o takie rozwiązanie.