Kredyty we frankach szwajcarskich to produkt finansowy oferowany przez banki głównie w pierwszej dekadzie XX wieku. Zdecydowało się z niego skorzystać bardzo wiele osób, licząc, że jest to sposób na zdobycie taniego i łatwego do spłaty kredytu. Niestety w rzeczywistości okazało się to znacznie bardziej skomplikowane, a po kilku latach o kontrowersjach narosłych wokół kredytów frankowych słyszał już cały kraj. Dzisiaj klienci banków chcą unieważnienia zawartych umów frankowych. Kto zatem ma na to szanse?
- Unieważnienie umowy kredytowej we frankach – dla kogo?
- Unieważnienie umowy frankowej a przedawnienie
- Konsekwencje unieważnienia umowy frankowej
Unieważnienie umowy kredytowej we frankach – dla kogo?
Choć rok 2000 może się wydawać już bardzo odległy, a wydarzenia, które miały wtedy miejsce zdążyły zatrzeć się w naszej pamięci, to dla osób, które u progu nowego tysiąclecia postanowiły wziąć kredyt na zakup nieruchomości we frankach szwajcarskich, tamten czas nie przeszedł jeszcze do historii. Zdecydowana większość kredytów tego typu (denominowanych lub indeksowanych) opiewała na znaczne kwoty, a ich spłata miała być rozłożona na 25, 30, lub nawet 40 lat. Oznacza to, że frankowicze są cały czas w trakcie spłaty swoich zobowiązań, a wszystkie wydarzenia związane z ich obecną sytuacją, mają dla nich ogromne znaczenie.
Unieważnienie umowy frankowej jest możliwe w sytuacji, gdy zawiera ona klauzule abuzywne, czyli niedozwolone. Nieuczciwe klauzule, które umieszczane były przez banki w umowach kredytowych dotyczyły m.in. różnic kursowych.
Unieważnienie umowy frankowej a przedawnienie
Wielu frankowiczów martwi się o to, czy roszczenia o zwrot wpłaconych przez nich rat mogą się przedawnić, a oni sami stracą możliwość wniesienia powództwa w celu stwierdzenia nieuczciwego charakteru warunków zawartych w podpisanych między nimi a bankiem umowach. Na szczęście Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w ostatnim czasie orzeczenia dotyczące tego rodzaju spraw, w których zaznaczył, że powództwo w takiej umowie nie może podlegać żadnemu terminowi przedawnienia.
Frankowicze mogą być zatem spokojni o to, że będą mieli czas, by skorzystać z ochrony sądowej i odzyskać swoje pieniądze. Warto przy tym pamiętać, że również banki mogą domagać się zwrotu kapitału od swoich kredytobiorców, dlatego idąc do sądu, należy rozpatrzyć swoją sytuację z różnych stron.
Konsekwencje unieważnienia umowy frankowej
W sprawach dotyczących umów frankowych możliwe są dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest unieważnienie kredytu frankowego, drugim zaś odfrankowanie kredytu. Co do zasady bezpieczniejszą i mniej kłopotliwą opcją jest drugie rozwiązanie, które zapewnia odpowiednie sankcje dla banku, a także korzyść dla jego klienta. W przypadku unieważnienia umowy zawsze pozostaje pytanie: co dalej? Odpowiedzią mogą być kolejne procesy wytoczone przez bank, który będzie chciał odzyskać jego zdaniem utracone niesłusznie środki. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie są konsekwencje unieważnienia umowy frankowej. Teoretycznie powinno dojść do zwrotu faktycznie spełnionych wzajemnych świadczeń, jednak najczęściej nie wyczerpuje to wszystkich roszczeń.