Polisolokaty miały być korzystną alternatywą inwestycyjną dla standardowych lokat i kont oszczędnościowych – okazały się pułapką na oszczędności klientów, którzy po zerwaniu umowy tracili większość pieniędzy. Wiąże się to z nieuczciwą praktyką ubezpieczycieli i wysokich kosztów opłaty likwidacyjnej, choć nie zamyka to drogi do odzyskania pieniędzy. W jaki sposób można je odzyskać?
- Czym jest polisolokata?
- Czym jest opłata likwidacyjna?
- Czy możliwe jest odzyskanie pieniędzy z polisolokaty?
- Polisolokaty – jak odzyskać pieniądze?
Czym jest polisolokata?
Polisolokata to nic innego jak lokata z polisą ubezpieczeniową – to umowa mieszana, zawierająca elementy klasycznej umowy ubezpieczeniowej z lokatą kapitału inwestycyjnego. Dzięki comiesięcznym wpłatom, które inwestowane są w funduszach, klient ma szansę na uzyskanie dodatkowego zysku, wyższego niż w przypadku klasycznych lokat. Niestety często okazywało się, że zysków praktycznie nie było, a nawet zdarzały się straty, co sprawiało, że klienci decydowali się na zerwanie umowy, która przestawała być dla nich korzystna. Tutaj jednak pojawiał się problem w postaci opłat likwidacyjnych.
Czym jest opłata likwidacyjna?
Opłata likwidacyjna to inaczej świadczenie wykupu, które ma być zabezpieczeniem dla firmy ubezpieczeniowej w razie wcześniejszego zerwania umowy przez klienta. Oznacza to, że decydując się na rozwiązanie umowy, ubezpieczyciel zatrzymywał znaczą część kapitału, bo nawet do 50-100%. Innymi słowy, klient nie odzyskiwał wszystkich swoich pieniędzy, a tylko niewielką część tego, co zainwestował.
Opłaty likwidacyjne to klasyczny przykład ukrytych kosztów, ponieważ informacja o nich zazwyczaj była zawarta w treści kilkunasto- czy kilkudziesięciostronicowej umowy, przez którą zwykły człowiek nie mógł się przedrzeć, nie mówiąc już o jej zrozumieniu. W rezultacie, klienci nie wiedzieli na co się piszą. Sama procedura wykupu została uznana za nielegalną praktykę, jak również stwierdzono, że ubezpieczyciele celowo wprowadzają w błąd klientów i licząc tym samym na własny zysk.
Czy możliwe jest odzyskanie pieniędzy z polisolokaty?
Osoby, które dały się naciągnąć na polisolokatę i straciły na tym pieniądze najczęściej nie podejmowały żadnych działań lub ograniczały je do złożenia reklamacji, która zazwyczaj kończyła się zbyciem klienta.
Walka z nieuczciwym ubezpieczycielem jest trudna, ale jak najbardziej możliwa – pieniądze da się odzyskać, trzeba jednak pamiętać, że nie da się zrobić tego samodzielnie. Będzie to batalia pomiędzy klientem, a całą ławą prawników firmy ubezpieczeniowej, dlatego szanse należy wyrównać. O odzyskanie pieniędzy z polisolokaty najlepiej starać się ze wsparciem specjalistycznej pomocy prawnej – złożenie pozwu, opartego na wiedzy prawniczej daje większe możliwości.
Polisolokaty – jak odzyskać pieniądze?
Jeżeli chodzi o działania, najlepiej zdecydować się najpierw na próbę polubownego załatwienia sprawy poprzez Rzecznika Finansowego. Pozwoli to na pokazanie ubezpieczycielowi, że klient nie zamierza odpuścić i wie jak walczyć o swoje prawa.
Jeżeli próba ugody nie przyniesie rezultatu, pozostają do wyboru dwie możliwości odzyskania pieniędzy z polisolokaty – pozew indywidualny oraz pozew zbiorowy. Można go składać w ciągu 10 lat od momentu zerwania umowy, a po tym czasie roszczenie ulega przedawnieniu. Rozpoczyna się wówczas postępowanie przed sądem, które jest bardzo skomplikowaną i czasochłonną procedurą, z tego też powodu zajmują się tym wykwalifikowani prawnicy. Wybór metody działania będzie zależał od indywidualnych preferencji, wart jednak pamiętać, że każdy kto został oszukany na polisolokacie nie jest pozostawiony sam sobie i może walczyć o własne pieniądze.