spłata kredytu we frankach

Jak spłacić kredyt we frankach? 5 wskazówek

Wzrost kursu franka szwajcarskiego, wadliwe zapisy umów o kredyty w walucie helweckiej przyczyniły się do pogorszenia sytuacji materialnej wielu kredytobiorców. Co zrobić, aby spłata kredytu we frankach była najmniej dotkliwa dla Twojego portfela?

Uważnie przestudiuj umowę o kredyt we frankach

Problem kredytów zaciągniętych we frankach trwa od wielu lat, frankowicze wplątani w umowy kredytowe nie są w stanie podołać spłacie kolejnych rat. Kiedy zastanawiasz się nad tym jak w miarę bezboleśnie wybrnąć z zadłużenia, jeszcze raz uważnie przeczytaj zawartą z bankiem umowę o kredyt hipoteczny.

Dla wielu osób zawiła, bankowa terminologia jest często skomplikowana, dlatego warto powierzyć tę czynność prawnikowi, który pomoże przebrnąć przez niezrozumiałe zapisy umowne. Korzystając z takiej usługi uzyskasz wnikliwą analizę umowy o kredyt we frankach, która niejednokrotnie pozwoliła na odfrankowienie kredytu, unieważnienie części lub nawet całych zawartych z bankiem umów.

Złóż pozew do sądu

W sytuacji, w której zapisy w zawartej umowie zawierają tzw. klauzule niedozwolone warto wystąpić z pozwem do sądu. Pozwać bank może każdy konsument, którego prawa zostały naruszone np. poprzez dowolne ustalanie przez bank spreadów walutowych lub przerzucenie całości ryzyka, związanego ze zmianą kursu walut, na klienta.

W przypadku pozytywnego zakończenia postępowania przed sądem możesz obniżyć całkowite saldo zadłużenia, zmniejszyć wysokość kolejnych rat czy odzyskać część wpłaconych pieniędzy.

Nie podejmuj pochopnie decyzji o przewalutowaniu kredytu

Przewalutowanie kredytu we frankach na złotówki związane jest ze sporym ryzykiem wzrostu miesięcznych rat zobowiązania. Nawet kiedy w danym momencie niższy kurs szwajcarskiej waluty skłania Cię do podjęcia takiej decyzji musisz pamiętać, że na wysokość kredytu wpłyną stopy procentowe oraz bankowe marże. Myśląc o kuszącej wizji likwidacji ryzyka kursowego pamiętaj o prognozowanym, stopniowym wzroście stóp procentowych, które wpłyną bezpośrednio na wysokość Twoich kolejnych rat kredytu.

Spłacaj kredyt we frankach z pominięciem kursu określonego przez bank

Spłata kredytu we frankach jest dużym wyzwaniem ekonomicznym, jednak masz prawo spłacać swój dług nie w złotówkach lecz w walucie szwajcarskiej. Obowiązujące przepisy gwarantują Ci taką możliwość, dzięki której jesteś w stanie zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na jednej racie.

Kiedy chcesz się uwolnić od bankowych kursów wymiany walut uważnie analizuj cenę franka, kupuj go na wolnym rynku. Pamiętaj, że różnice w kursie sprzedaży są często spore, dlatego uważnie obserwuj aktualną cenę franka. Spróbuj zasięgnąć informacji na temat kantorów internetowych, które często oferują sprzedaż waluty po atrakcyjnych kosztach.

Skorzystaj z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Frankowicze, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i spłata kredytu stanowi dla nich zbyt duże obciążenie mogą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jest to pomoc oferowana z ramienia Banku Gospodarstwa Krajowego przeznaczona dla osób fizycznych, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy i nie radzą sobie ze spłatą rat.