Napis - prawo

Koszty pomocy prawnej w różnych sprawach – od czego zależą?

Czasami w naszym życiu pojawiają się sytuacje, przy których bez profesjonalnej porady prawnej nie może się obejść. Prawo to skomplikowana dziedzina, w której łatwo można się pogubić, a dodatkowym problemem często są tutaj koszty. Mówiąc bowiem o pomocy prawnej, często łączymy to z wysokimi cenami za takie usługi – jak jednak to wygląda w rzeczywistości?

Pomoc prawna – kiedy potrzebna?

Wiedza na temat prawa zazwyczaj nie jest nam na co dzień potrzebna, bywają jednak sytuacje, kiedy nie mamy wielkiego wyboru i siłą rzeczy musimy się zapoznać z niektórymi przepisami. Niestety bywa tak, że niuanse prawne są dla nas zbyt skomplikowane do zrozumienia i tutaj wkracza na scenę, wsparcie w postaci porady prawnej oferowanej przez różnego rodzaju kancelarie. Taka pomoc niestety najczęściej ma też swoją cenę. Ile kosztuje porada prawna, wspomina autor tego artykułu (konstytucje.pl/ile-kosztuje-porada-prawna-jakie-sa-ceny-uslug-prawnych), z którego można dowiedzieć się, co ma wpływ na cennik takich usług. Zazwyczaj najważniejszym wyznacznikiem będzie tutaj rodzaj sprawy oraz jej zawiłość, a jak można się domyślić – im trudniejszy temat, tym więcej zapłacimy.

Cena porady prawnej – co na nią wpływa?

Jak już zostało wspomniane, na cenę porady prawnej wpływać będzie przede wszystkim rodzaj sprawy i jej zawiłość. Ważna będzie także dziedzina prawa, którego będzie dotyczyć interesująca nas sytuacja. Inaczej będzie to więc wyglądało w przypadku spraw cywilnych, inaczej przy karnych, skarbowych i wielu, wielu innych. Oczywiście rozbieżności w kosztach będzie zależały także od danej kancelarii prawnej oraz miejscowości, w której się znajduje. Z założenia wygląda to tak, że im większe miasto i większa kancelaria, tym wyższe ceny. Wiele będzie też zależało od zakresu udzielonej pomocy – chodzi jedynie o poradę prawną, czy dodatkowo o sporządzenie odpowiedniego pisma? A może kancelaria ma reprezentować klienta przed sądem i wykonać jeszcze inne dodatkowe czynności? Niestety, wszystko kosztuje.

Ile kosztuje pomoc prawna?

Jednorazowa porada może wynieść nas od 100 do nawet 400 zł, sporządzanie pism to dodatkowe kilkaset złotych, które też będzie trzeba zapłacić. Rzecz jasna to tylko przykłady, ponieważ wiele będzie zależało od czynników wymienionych wyżej. Tak więc porada w związku z rozwodem może wynieść ok. 360 zł, jeżeli chcemy uchylić wyrok sądu, wówczas czeka nas do zapłaty już ponad 1000 zł, a sporządzenie pisma to koszt ok. 200 zł. Jeżeli interesuje nas zapytanie odnośnie konkretnego zagadnienia z zakresu prawa, na przykład prawa pracy, możemy zapłacić tylko 50 zł, ale przy dużych sprawach jak prowadzenie spraw rozwodowych czy karnych, możemy już zapłacić od kilkuset to nawet kilku tysięcy złotych.

Pomoc prawna – w kancelarii czy online?

Obecnie dużym wsparciem jest także internet, a wiele kancelarii prawnych udziela pomocy także online. Często jest to szansa na darmową poradę lub po znacznie niższej cenie. Idąc bezpośrednio do kancelarii, możemy jednak liczyć na dokładniejszą odpowiedź i lepsze zapoznanie się z sytuacją, a zdarzają się też promocje oraz tak zwane „dni darmowych porad”, kiedy to każdy może przyjść i za darmo rozwiązać swoje wątpliwości. Oczywiście działa to najlepiej w przypadku spraw prostych, bo w pozostałych przypadkach konieczne będzie głębsze wejście w sprawę, a to już kosztuje.

Według przepisów gminy muszą zapewnić też punkty darmowych porad prawnych, jednak z nich mogą skorzystać tylko osoby spełniające określone warunki. Co za tym idzie, nie jest to rozwiązanie dla każdego.

Jak zapoznać się z cenami za usługi prawne?

Kancelarie często przedstawiają swoje cenniki, jednak w zależności od miasta, wielkości firmy czy jej prestiżu mogą się one różnić między sobą. Mimo wszystko istnieją pewne przepisy, które określają wysokość opłat minimalnych odnośnie różnych spraw. Można je znaleźć w internecie w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Są tam dokładnie rozpisane wszystkie zakresy prawa, którego mogą dotyczyć sprawy oraz ich ceny, w zależności od sytuacji.