kredyty-frankowe-pomoc-dla-frankowiczow

Kredyty frankowe – gdzie szukać pomocy?

Afera frankowa ciągnie się już dobre kilka lat. Dotyczy ona kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty we frankach szwajcarskich, a nagły wzrost wartości tej waluty spowodował, że do dziś mają oni ogromne zobowiązania finansowe wobec banków. Jak poradzić sobie z nieuczciwą praktyką banków? Gdzie szukać pomocy w sprawie kredytów frankowych?

Sposób na kredyt we frankach

Kredyty frankowe charakteryzowały się głównie niskim oprocentowaniem, więc nic dziwnego, że zdecydowało się na nie tak wiele osób. Poszkodowani kredytobiorcy do dziś walczą z bankami, składając indywidualne lub zbiorowe pozwy. Starają się udowodnić nieuczciwą praktykę banków i stosowanie niezgodnych z prawem zapisów umownych.

Czy istnieje sposób, który pomoże frankowiczom wyjść z długów? Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się skorzystanie z pomocy, wyspecjalizowanej w prawie bankowym, kancelarii prawnej lub pomocy doradcy finansowego. Co jakiś czas, rząd przedstawia też projekty ustaw, które mają pomóc frankowiczom. Jednak bardzo często pomoc oferowana przez rząd, kończy się na samym przedstawieniu tego projektu…

Pomoc prawna dla frankowiczów

Coraz więcej frankowiczów korzysta z pomocy kancelarii prawnych, specjalizujących się w prawie bankowym. Często to jedyny sposób na otrzymanie części nadpłaconych kwot, a nawet unieważnienie umowy frankowej.

A w jaki sposób prawnicy wspierają poszkodowanych kredytobiorców? Zazwyczaj analizują oni naszą umowę z bankiem, szukając podstaw do żądania odzyskania różnicy pomiędzy dokonanymi spłatami, a wysokością należności, która wynika z umowy kredytowej. Doświadczeni prawnicy mogą na przykład udowodnić, że w niektórych przypadkach bank zastosował niezgodną z prawem wewnętrzną tabelę kursów walut.

Przy wyborze prawnika, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie w sprawach związanych z kredytami we frankach szwajcarskich. Warto także pamiętać, że niektóre sprawy mogą ulec przedawnieniu, dlatego nie powinniśmy zwlekać.

Frankowicze a doradcy finansowi

Innym sposobem na uzyskanie pomocy w sprawie kredytów frankowych jest kontakt z doradcą finansowym klienta. Tacy specjaliści podpowiedzą nam, czy dany kredyt można przewalutować, a także czy nasza sprawa nie jest przedawniona i czy możemy w jakiś sposób odzyskać z banku swoje pieniądze. Niektórzy doradcy organizują także bezpłatne konferencje internetowe, w których podpowiadają, jak rozwiązać problem kredytu w CHF.

Pomoc państwa dla frankowiczów

Jednym z przejawów rządowej pomocy dla frankowiczów była ustawa z dnia 9 października 2015 roku o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Jednak ustawa ta jasno określała, że pomoc ma dotyczyć tylko tych osób, które posiadają kredyt mieszkaniowy. Czy zmieniło się coś od tego czasu?

W związku ze zbliżającymi się wyborami, ostatnio gwałtownie przyspieszyły prace nad nowelizacją ustawy frankowej, która ma dotyczyć nie tylko frankowiczów, ale ogółu osób zadłużonych w walutach obcych. O tym czy nowelizacja ta wejdzie w życie, zapewne dowiemy się w najbliższym czasie…