Kredyty we frankach zyskały popularność w okresie kiedy kurs szwajcarskiej waluty oscylował w okolicach 2 zł, późniejszy kryzys gospodarczy i uwolnienie kursu franka wpędziły wiele osób w kłopoty finansowe. Okresowa, spadkowa tendencja waluty sprawia, że wiele kredytobiorców zastanawia się nad przewalutowaniem, jednak czy to się opłaca?
- Kiedy jest najlepszy moment na przewalutowanie kredytu?
- Czy opłaca się przewalutowanie kredytów we frankach?
- Jakie ryzyko niesie ze sobą przewalutowanie kredytu we frankach?
Kiedy jest najlepszy moment na przewalutowanie kredytu?
Wizja stabilnej inwestycji w postaci nieruchomości zakupionych dzięki kredytom we frankach wpłynęła kilkanaście lat temu na popyt na zobowiązania walutowe. W ustach wielu doradców były symbolem minimalnych kosztów kredytowych. Zmiana waluty kredytowania niesie ze sobą konsekwencje natury finansowej, które przy długoterminowych zobowiązaniach mogą stać się szczególnie dotkliwe.
Podejmując decyzję o przewalutowaniu kredytu należy pamiętać, że największe znaczenie ma aktualny kurs waluty, w której wyrażone jest zobowiązanie. Wysoka wartość waluty powoduje automatyczny wzrost zadłużenia. Najlepszym momentem na przewalutowanie kredytu jest chwila, w której waluta jest wyceniona niżej niż w momencie zaciągania kredytu, ponieważ cały dług zostaje przeliczony po korzystnym dla kredytobiorcy kursie. Sam spadek kosztu franka jednak nie wystarczy, należy też porównywać jego cenę ze średnią z dłuższego czasu.
Czy opłaca się przewalutowanie kredytów we frankach?
Długi denominowane we frankach szwajcarskich okazały się pułapką dla wielu kredytobiorców. Frankowicze przekonali się, że pozornie stabilna waluta szwajcarska potrafiła podwoić swoją wartość, co przełożyło się na wzrost kolejnych rat zobowiązania. Decydując się na przewalutowanie kredytu we frankach za złotówki trzeba liczyć się ze wzrostem rat. Wynika to z dużo niższego oprocentowania kredytu w helweckiej walucie niż zobowiązania wyrażonego w złotówkach.
Stopy procentowe w Polsce utrzymują się obecnie na niskich poziomach, jednak taka sytuacja nie może trwać wiecznie, a czas spłaty kredytów hipotecznych to zazwyczaj kilkadziesiąt lat. Przewalutowanie kredytu we frankach oznacza wyższe oprocentowanie kredytu oraz większą miesięczną ratę. Prace nad prezydenckim projektem ustawy frankowej zakładają stopniowe przewalutowanie w trybie indywidualnych negocjacji kredytobiorców z bankami, podczas których zostanie określony kurs zmiany zadłużenia.
Jakie ryzyko niesie ze sobą przewalutowanie kredytu we frankach?
Od początku tego roku oprocentowanie kredytów we frankach jest najwyższe od czterech lat. Jest to wynik wzrostu stopy Libor (wysokość oprocentowania kredytów i depozytów na międzynarodowym rynku) oraz wysokiego kursu szwajcarskiej waluty (na poziomie ok. 3,80 zł). W przypadku niektórych kredytów we frankach oznacza to, że kurs jest dwukrotnie wyższy niż w czasie udzielania kredytu.
Przewalutowanie kredytu spowoduje natychmiastowy wzrost rat o kilkaset złotych i w przyszłości rata prawdopodobnie będzie sukcesywnie rosła. Ryzyko związane ze zmianą waluty kredytowania jest znaczne i warto się dobrze zastanowić przed podjęciem kroków w tym kierunku.