Prawnik w firmie

Obsługa prawna firm – co obejmuje? W czym w firmie może pomóc prawnik, adwokat?

Jeśli prowadzisz własną działalność, nie raz będziesz potrzebować pomocy prawnika. A im większa częstotliwość takich spotkań, tym bardziej opłaci ci się pełna obsługa prawna – podpowiadamy, co obejmuje ta usługa, ile kosztuje.

Na czym polega obsługa prawna?

Obsługa prawna firm jest zadaniem dla kancelarii, np. Kancelarii KRS, która prowadzi wtedy wszystkie kwestie prawne w twoim przedsiębiorstwie. To kompleksowa usługa dla przedsiębiorców, która zapewnia specjalistyczne porady prawne zawsze wtedy, gdy ich potrzebujesz. Działa to na zasadzie outsourcingu – opłacasz miesięczny „abonament”, w ramach którego prawnicy są do twojej dyspozycji. Ponadto pracownicy kancelarii mają czas, aby zapoznać się ze specyfiką twojej działalności, dzięki czemu wiedzą, jakie rozwiązania będą dla niej najkorzystniejsze, a także zapobiegną wielu problemów wynikającym z nieznajomości prawa, aktualnych przepisów.

Kiedy opłaci się podjąć stałą współpracę z kancelarią, zamiast jednorazowych konsultacji prawnych? W przypadku, gdy częstotliwość takich wizyt stale się zwiększa (np. jest to wynikiem rozwoju firmy).  Najczęściej, gdy zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą, pomoc prawna potrzebna jest tylko na początku. Lecz, gdy zaczynasz zatrudniać pracowników, współpracować z wieloma partnerami biznesowymi, coraz częściej należy weryfikować umowy, składać różne wnioski, oświadczenia w urzędach. Może okazać się, że za jednorazowe konsultacje po prostu przepłacasz. Ponadto prawnicy nie mają możliwości aż tak dobrze zapoznać się z twoją firmą. Dlatego sprawdź, co obejmuje obsługa prawna.

Co obejmuje obsługa prawna?

Tak naprawdę w ramach obsługi prawnej kancelarie pomagają w każdym zakresie twojej działalności. Na bieżąco, gdy tego potrzebujesz, otrzymujesz porady prawne. Adwokaci sporządzają dla ciebie umowy, a także weryfikują te, które zostały zaproponowane przez potencjalnych partnerów biznesowych, dostawców produktów. Decydując się na obsługę prawną, możesz mieć pewność, że prawnicy będą cię reprezentować przed sądami oraz administracją państwową. Przygotują regulaminy, inne dokumenty niezbędne podczas prowadzenia działalności gospodarczej.

Pomoc adwokata przyda się także, gdy zatrudniasz pracowników, a także chcesz dokonać przekształcenia firmy, np. w spółkę.

Co istotne, zakres usług jest elastyczny, dostosowany do twojej działalności. W trakcie współpracy możesz go też modyfikować. A jak rozliczać się z kancelarią?

Obsługa prawna – koszt, sposób rozliczania się

Tak jak w przypadku innych usług outsourcingowych, koszt obsługi prawnej to kwestia indywidualna. Ty decydujesz, jaki budżet chcesz na to przeznaczyć, a kancelaria przedstawia, jaki wymiar pomocy prawnej może zaoferować.

W praktyce wygląda to tak, że określany jest miesięczny abonament, będący odzwierciedleniem tego, jaki jest przewidziany limit godzin na współpracę z tobą. Przy czym, co istotne, wynagrodzenie za godzinę w ramach obsługi prawnej jest niższe, niż w przypadku jednorazowej konsultacji.

Jeśli okaże się, że obecny abonament jest niewystarczający, możesz przejść na wyższy.