Monety franki

Wpływ koronawirusa na frankowiczów, czyli jak zareagował kurs franka, jaka pomoc Rządu dla kredytobiorców?

Pandemia związana z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa na całym świecie dotyka nie tylko tysiące osób pod względem zdrowotnym. Coraz bardziej widoczne są już skutki spowolnienia gospodarki i to w wielu krajach. Chociaż osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w złotych, cieszą się z obniżenia stóp procentowych, frankowicze nie mają wielu powodów do radości, ponieważ ich zobowiązania mogą wzrosnąć. Co muszą wiedzieć kredytobiorcy, którzy spłacają zobowiązanie walutowe? Jak na koronawirusa zareagował frank szwajcarski i jak rząd zamierza pomóc frankowiczom?

Kurs franka a koronawirus

Pandemia koronawirusa udowodniła, że wszyscy na świecie jesteśmy ze sobą wzajemnie powiązani, dotyczy to szczególnie kwestii związanych z gospodarką. Im dłużej taki stan będzie się utrzymywał, tym gorsze są prognozy dla całego świata, w tym dla frankowiczów. Jak epidemia wpływa na walutę? Zacząć należy od tego, że chińska gospodarka ma ogromne znaczenie dla wielu krajów, w tym dla Polski. Import i eksport z tym krajem był na porządku dziennym. Kiedy w Państwie Środka doszło do szczytu zachorowań, wstrzymane zostały produkcje, wiele polskich, choć nie tylko, przedsiębiorstw nie dostawało zamówień. Tak było z wieloma krajami europejskimi. Trudno obecnie przewidzieć, jak duże skutki będzie to miało na współpracę na linii Chiny – Unia Europejska.

Kryzys związany z epidemią odbił się także na walutach. Zazwyczaj w takich „trudnych” czasach, umacniają się waluty nazywane wyjątkowo stabilnymi. Wśród nich wymienia się właśnie franka szwajcarskiego. Dlaczego tak się dzieje? Głównie z powodu działań inwestorów. Ci doskonale wiedzą, że lepiej zabezpieczyć się na nadchodzące trudne czasy, można to zrobić właśnie za pomocą lokowania środków w stabilnych walutach, czyli we frankach szwajcarskich. Efektem tego jest wzrost CHF. Na dzień 23.03.2020 r. kurs wynosi 4,33 zł i jest on najwyższy od kilku lat.

Koronawirus a frankowicze

W Polsce jest ponad 800 000 osób, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich. Koronawirus uderzy w nich pod względem finansowym, podwyższając wysokość spłacanych rat. O ile w krótkim okresie może to nie być problemem, o tyle przewiduje się, że stan ten może potrwać dłużej. Nikt nie może przewidzieć, jak długo potrwa pandemia i jakie będą jej skutki nie tylko zdrowotne, ale i gospodarcze. Co więc czeka frankowiczów w obecnej sytuacji?

Pomoc rządu dla kredytobiorców

Swoją pomoc dla kredytobiorców zapowiedział Andrzej Duda. Wyszedł z inicjatywą wypracowania rozwiązań, które będą miały za zadanie wesprzeć osoby z kredytami, które znalazły się w trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Prezydent zaprosił do tego ekspertów, funkcjonujących w branży finansowej, by pomogli ustalić, jakie rozwiązanie będzie odpowiednie dla wszystkich kredytobiorców. Wśród takich propozycji wymienia się zawieszenie spłaty na okres kilku miesięcy, dotyczy to zarówno kredytów w polskiej walucie, jak i we frankach szwajcarskich.