Polisolokaty były przedstawiane wyłącznie w dobrym świetle, miały generować czysty zysk, a okazały się finansową pułapką. Wielu klientów straciło na nich całość zainwestowanych środków. Czy istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy z polisolokat? Na jaką pomoc mogą liczyć osoby oszukane na polisolokatach?
- Polisolokaty – co to?
- Oszukani na polisolokatach
- Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty?
- Polisolokaty – pomoc prawna
Polisolokaty – co to?
Polisolokata to produkt, który często, błędnie, utożsamia się z lokatą bankową. Polisolokata jest produktem finansowo-ubezpieczeniowym, który podpisujemy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Charakterystyczne dla polisolokaty jest to, że łączy ona cechy lokaty oszczędnościowej i polisy na życie i dożycie. A dlaczego stała się tak popularna?
Polisolokaty początkowo wydawały się produktem idealnym, który miał generować czysty zysk. Były lepiej oprocentowane niż tradycyjne lokaty, a na dodatek miały pozwolić na ominięcie podatku Belki. Jednak zmieniła to późniejsza nowelizacja ustawy…
Oszukani na polisolokatach
Polisolokaty zazwyczaj były przedstawiane przez towarzystwa ubezpieczeniowe wyłącznie w korzystnym świetle, przez co wiele osób się na nie zdecydowało. W końcu obiecywały naprawdę wysoki zysk… Jednak jak się okazało, produkt ten był pułapką, z której trudno było wyjść bez utraty pieniędzy.
Polisolokaty to produkty długoterminowe, które zazwyczaj były zawierane na 20-30 lat. Gdy klienci zorientowali się, że nie przynoszą one zbyt wielkich zysków, zaczęli rezygnować z tej usługi. Jednak przedterminowe zerwanie umowy wiązało się z bardzo wysoką opłatą likwidacyjną, która niekiedy stanowiła 90% wpłaconych środków.
Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty?
Chcąc odzyskać pieniądze z polisolokaty, można wystosować wniosek do banku lub firmy ubezpieczeniowej. Jednak te rozwiązanie zazwyczaj okazuje się niezbyt skuteczne… Drugim sposobem jest próba polubownego załatwienia sprawy poprzez Rzecznika Finansowego. Jeśli to też nie poskutkuje, najlepiej będzie wnieść pozew do sądu.
Sprawa polisolokat jest dosyć skomplikowana, dlatego nie obejdzie się tutaj bez dobrego prawnika. Pozew do sądu możemy zgłosić indywidualnie lub zbiorowo, w ciągu 10 lat od momentu zerwania umowy. A co będzie nam potrzebne? Głównie treść zawartej polisolokaty oraz dowody wpłaty pieniędzy na rzecz konkretnej firmy ubezpieczeniowej.
Co więcej, o zwrot pieniędzy z polisolokat możemy również wnioskować w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Polisolokaty – pomoc prawna
Z wszystkich sposobów na odzyskanie pieniędzy z polisolokat, najbardziej skuteczna okazuje się pomoc prawnika. Szukając kancelarii prawnej, która pomoże nam odzyskać pieniądze, warto zwrócić uwagę na doświadczenie i wygrane sprawy, dotyczące tego produktu finansowo-ubezpieczeniowego. Dobra kancelaria prawna pomoże rozwiązać umowę o polisolokatę bez utraty zgromadzonych na niej środków lub odzyskać pieniądze pobrane tytułem opłat likwidacyjnych.