unieważnienie umowy frankowej

Co musisz wiedzieć o unieważnieniu umowy kredytowej we frankach?

Kiedy Frankowicze po gwałtownym wzroście kursu franka szwajcarskiego w 2015 roku zaczęli dochodzić swoich praw przed sądem, unieważnienie umowy kredytowej we frankach było tematem, który nie schodził z ust nie tylko kredytobiorców, ale niemal całej Polski. Szczególnie był on na topie po wyroku TSUE z 2019 roku, który jako pierwszy umożliwił takie rozwiązanie sprawy. Poniżej przeczytasz nieco więcej na temat unieważnienia umowy frankowej.

Kiedy warto unieważnić umowę kredytową we frankach?

Jeśli biorąc kredyt we frankach kilka lat temu, słono przepłaciłeś, wiedz, że nie jesteś sam. Wielu kredytobiorców, którzy zorientowali się, że kredyt zaciągnięty w obcej walucie będą w perspektywie długoterminowej musieli spłacać w kwocie nieraz kilkukrotnie wyższej, zdecydowali się na drogę sądową. Jedną z najczęściej oferowanych obecnie rozwiązań jest unieważnienie umowy frankowej. Takie unieważnienie skutkuje uznaniem, że kontrakt z bankiem nigdy nie istniał, a kredyt jest nieważny, niwelują się więc wszystkie koszty związane z kredytem. Osoba, która jeszcze nie spłaciła kredytu, musi po jego unieważnieniu oddać całość pożyczonej sumy, a jeśli kredyt już został przelany w całości na konto banku, to placówka ma obowiązek oddać wszystkie nadpłaty, w tym oprocentowanie. W przypadku unieważnienia umowy frankowej sądy mają do wyboru teorię salda i teorię dwóch kondykcji, na podstawie których wydają wyroki. Teoria salda bierze pod uwagę wzbogacenie i działa tylko w jedną stronę (pieniądze oddaje ta strona, która bardziej się wzbogaciła), natomiast teoria salda stanowi, że zarówno bank jak i Frankowicze oceniani są osobno i każda z nich może wnieść względem siebie oddzielne roszczenia.

Unieważnienie umowy kredytowej we frankach — Millenium a inne banki

Wielu Frankowiczów zaczęło zadawać sobie pytanie o to, w jakim banku kredyt we frankach będzie unieważniony najprędzej. Jak pokazują wyroki sądów, a także opinie UOKiK, kredyty frankowe w banku Millenium unieważniane były znacznie częściej niż w innych bankach. Jak wskazywał Urząd Ochrony Konsumentów, umowy, proponowane przez bank były niedozwolone, ponieważ stawiały konsumenta (kredytobiorcę) w gorszej pozycji względem banku.

Każdy bank proponował kredytobiorcy inną umowę, dlatego wszystkie sprawy frankowe rozpatrywane są indywidualnie. Umowy frankowe unieważniane są w wielu bankach.

Unieważnienie umowy kredytowej we frankach — skutki

Skutki unieważnienia umowy frankowej obejmują wszystkie dokumenty i produkty powiązane z kredytem – są to hipoteka i ubezpieczenie kredytu, przed przystąpieniem o wnioskowania o unieważnienie umowy warto o tym pamiętać. Najistotniejszym skutkiem unieważnienia umowy we frankach jest jednak nakaz natychmiastowego zwrotu pieniędzy- niezależnie, czy dotyczy od Frankowicza, który jeszcze nie spłacił kredytu, czy banku, który ma zwrócić klientowi wszelkie dodatkowe oprocentowanie. Przygotowując się do unieważnienia umowy, warto pamiętać również o tym.